Kaitse oma last HPV vaktsiiniga

dr volmer pojaga

HPV – inimese papilloomiviirus

Alates 2024. a veebruarist saavad tasuta HPV vastu vaktsineerida 12–18-aastased tüdrukud ja poisid (12-17-aastastel lastel vajalik vanema nõusolek). Vaktsineerimine koosneb ühest süstist.

  • 2024. aastal võimaldatakse erandkorras tasuta vaktsineerimist ka noortele, kes said 19-aastaseks peale 1.02.24 ja jäid mingil põhjusel HPV vastu vaktsineerimata. Sellisel juhul vaktsineeritakse 2-doosiga minimaalselt 6-kuulise intervalliga.
  • Kui enne 1.02.24 ühe-doosilise skeemi järgi vaktsineeritud 12-18-aastased noored soovivad saada vaktsineeritud ka teise doosiga, siis on teine vaktsiin neile tasuta.

19. eluaastast alates on HPV-vastane vaktsineerimine tasuline. Vaktsineerimine koosneb 2–3 süstist, mis tehakse 12 kuu jooksul.

Vaktsineerimiseks kasutatakse vaktsiini Gardasil 9, mis sisaldab üheksat inimese papilloomiviiruse tüübi puhastatud viiruselaadset valku ja aitab hoida ära nendest põhjustatud haigusi: emakakaela, häbeme, tupe ja päraku vähieelseid seisundeid ja vähki ning suguelundite tüükaid (genitaalkondüloome).

Vaktsineerimine ei asenda naiste sõeluuringuid, regulaarseid tervisekontrolle ega vajadusel varajast ravi.

LASTE VAKTSINEERIMIST PUUDUTAVAD INFOMATERJALID ON LEITAVAD SIIT.


Mis on inimese papilloomiviirus?

Inimese papilloomiviiruse (HPV) nakkus on väga laialt levinud ja väga suur osa inimestest nakatub elu jooksul mõne HPV-tüvega. Suurem osa HPV-tüüpidest põhjustab healoomulisi muutusi nahal (nt soolatüükaid) ja limaskestadel (nt genitaalkondüloomid). Osad papilloomiviiruse tüübid võivad aga põhjustada pahaloomuliste kasvajate teket genitaalpiirkonnas (nt emakakaela-, häbeme-, tupe-, päraku ja peenisevähk ning vähieelsed seisundid) ning suuõõnes (nt suu- ja neeluvähk).

Kuidas levib?

Inimese papilloomiviirused levivad otsesel kokkupuutel nakatunud inimese naha või limaskestadega. Nakatuda võib juba esimese seksuaalvahekorra ajal.

Haigusnähud

Papilloomiviiruse peiteaeg võib varieeruda mõnest kuust mitme aastani. Viirus võib põhjustada muudatusi limaskestadel, nahamoodustisi, kondüloome, vähieelseid seisundeid ning pahaloomulisi kasvajaid.

Nakatumisest kuni vähi tekkeni kulub tavaliselt üle 15 aasta.

Kuidas hoiduda haigestumisest?

Kõige parem kaitse HPV-ga nakatumise vastu on vaktsineerimine. Vaktsineerimine on kõige efektiivsem enne suguelu alustamist. Kindel seksuaalpartner ja/või kondoomi kasutamine vähendab nakatumise riski.