Uuringus analüüsitakse, milline on Teie geneetiline eelsoodumus rinnavähi tekkeks ning selle alusel antakse Teile meditsiinilised soovitused ja võimalused rinnavähi ennetuseks. Oma osalemisega aitate kaasa personaalmeditsiini laiemale kasutusele võtule Eesti ja teiste Euroopa riikide tervishoius. Eestis saab uuringus osaleda kokku 800 naist. Kõik BRIGHT-uuringus rakendatavad testid ja meditsiinilised tegevused on Eestis ja Euroopa Liidus tunnustatud tervishoiuteenused. Keda ootame uuringusse? Uuringus saavad osaleda Eestis elavad Eesti isikukoodiga naised vanuses 35-49:
– kellel on kehtiv e-posti aadress
– kellel ei ole diagnoositud pahaloomulisi kasvajaid
– kellel ei ole diagnoositud rinnavähi riski suurendavat monogeenset mutatsiooni (ntBRCA1, BRCA2, CHEK2, PALB2, ATM, TP53, CDH1, STK11)
– kes ei ole varasemalt teinud meditsiinilabori Antegenes rinnavähi geneetilise riskitesti AnteBC
– kes ei ole osalenud RITA kliinilises juhtprojektis
Kui olete AnteBC-testi tulemuse kätte saanud, on võimalik registreerida testi järgsele nõustamisele Tartu Ülikooli Kliinikumis või Antegenesis. Aja registreerimiseks kliinikumis helistage üldregistratuuri numbrile 731 9100 ning öelge, et olete BRIGHT-uuringus osaleja ning soovite registreerida onkoloogi nõustamisele. Nõustamine Antegenesis toimub videokonsultatsioonina, sobiva aja saate registreerida Antegenesi veebilehel.
Lisaks testi AnteBC tegemisele on vaja täita küsimustik, millega hinnatakse vajadust uurida haruldasemate üksikgeenide variante. Küsimustiku saate täita koos pereõega siis, kui annate testi jaoks DNA-proovi. Küsimustiku täitmiseks kulub 5-10 minutit. Kui küsimustiku alusel on lisaks vaja testida päriliku rinnavähi haruldasi üksikgeene, suunatakse Teid meditsiinigeneetiku vastuvõtule Tartus või Tallinnas. Selleks vormistab perearst või -õde Teile digitaalse saatekirja. Meditsiinigeneetik teeb vastuvõtul lõpliku otsuse üksikgeenide testi tegemise vajalikkuse kohta. Kui testi tulemustes muutusi ei esine, soovitame ennetustegevusi jätkata polügeense riski geenitesti AnteBC vastuse alusel. Kui esineb mõni haigusriski oluliselt suurendav üksikgeen, siis järgneb rinnavähi ennetusmeetmete rakendamine, lähtudes tuvastatud geenivariandi olemusest.
Uuringus osalemine on tasuta ehk kõik eelpool kirjeldatud tervishoiuteenused on Teile tasuta. Kui teil puudub ravikindlustus, saate siiski uuringus osaleda, kuid sellisel juhul on meditsiinigeneetiku vastuvõtt Teile tasuline (muud tervishoiuteenused on tasuta).